110 lat Mariawityzmu

0

110 rocznica powstania Mariawityzmu

Wiele się dziś mówi i podkreśla, że społeczeństwo różnych narodów, kultur i religii powinno się jednoczyć i dążyć do pojednania, dialogu i ekumenizmu. Taką próbę podjęli mieszkańcy Sobótki tak Starej jak i Nowej. Dnia 3 grudnia 2016 roku odbyła się wyjątkowa uroczystość. Mniejszościowa parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce otworzyła podwoje swej świątyni pw. św. Mateusza na osoby różnych wyznań i światopoglądów. Tego dnia świętowano jubileusz 110-lecia powstania tej parafii i samodzielności konfesyjnej mariawityzmu. Współorganizatorem obchodów było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Szkoły i Wsi „Wspólna Sprawa” ze Starej Sobótki.

Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przez biskupa Michała M. Ludwika Jabłońskiego w asyście kapłanów Ireneusza M. Stanisława Bankiewicza – proboszcza parafii w Strykowie i Grzmiącej oraz Mateusza M. Felicjana Szymkiewicza – proboszcza parafii w Nowej Sobótce. Obecni byli także przedstawiciele bratnich Kościołów: – ks. Jacek Marciniak – proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława w Grabowie i o. Ryszard Paweł Kozłowski OFM (franciszkanin) z klasztoru w Osiecznej oraz wierni wyznań protestanckich i Kościoła Katolickiego Mariawitów. Przybyła dość duża grupa mariawitów, nie tylko z okolicznych – podłódzkich parafii – ale także tych dalszych: z Podlasia, Śląska czy okolic Warszawy. Jednej z nich przewodniczył kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów – br. Hubert M. Paschalis Oganesian, pochodzący z Mińska Mazowieckiego.

W nabożeństwie uczestniczyli nie tylko mariawici, ale także mieszkańcy okolicznych miejscowości na czele z przedstawicielami władz samorządowych. Uroczystą oprawę Mszy Świętej zapewniły poczty sztandarowe z OSP w Starej Sobótce i w Mazewie. Podczas nabożeństwa śpiewał Chór Diecezji Śląsko-Łódzkiej pod dyrygenturą dra Henryka Kapusty. Na zakończenie nabożeństwa wszyscy odśpiewali mariawicki hymn „Nie rzucim Dzieła”.

Po nabożeństwie zgromadzeni zebrali się w pięknie udekorowanej sali OSP w Starej Sobótce. Można było zobaczyć wystawy historycznych zdjęć, artykułów, publikacji, obrazów, oraz pamiątek parafialnych takich jak: szaty liturgiczne haftowane przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Mariawitek, naczynia liturgiczne, w tym drewnianą monstrancję wykonaną przez parafianina – Romualda Zduńczyka z Sobótki-Kolonii z okresu II wojny światowej. Wystrój sali przygotowała Małgorzata Misiak z ekipą.

Część druga obchodów rozpoczęła się od powitania gości i prelegentów. Spotkanie integracyjne z „historią w tle” wspólnie prowadzili: Małgorzata Łazińska – prezes Stowarzyszenia oraz kapłan M. Felicjan – proboszcz parafii. Wśród zaproszonych gości byli: Wojciech Zdziarski – Starosta Łęczycki, który objął honorowy patronat nad uroczystością, Krystyna Pawlak – Wicestarosta Łęczycki, Tomasz Pietrzak – Wójt Gminy Grabów, Krzysztof Ogórek – Zastępca Wójta Gminy Grabów, Julianna Barbara Herman – Burmistrz Miasta i Gminy Krośniewice. Ponadto obecni byli reprezentanci różnych środowisk: Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej, Towarzystwa Naukowego Płockiego – Oddziału w Łęczycy, Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łęczycy, Oddziału PCK w Łęczycy, Muzeum w Łęczycy, Muzeum w Krośniewicach, Dyrektorzy Szkół w Starej Sobótce i Kadzidłowej, nauczyciele, sołtysi okolicznych miejscowości i wszyscy innych, którzy chcieli poznać „wspólną historię dwóch Sobótek”.

Po powitaniach głos zabrali prelegenci: mgr Patrycja Zasadzka – kustosz muzeum w Łęczycy i dr Krzysztof Mazur – historyk i religioznawca. Pani Patrycja opowiedziała o początkach Sobótki ze szczególnym uwzględnieniem XIX i XX wieku. Przekazała zebranym wiele informacji o odkryciach archeologicznych w okolicy Sobótki. Po jej wykładzie wiele osób stwierdziło, że jeszcze nigdy nie słyszeli tak obszernie przygotowanej historii Sobótki.

Doktor Krzysztof Mazur przybliżył zgromadzonym przyczyny powstania mariawityzmu – jako odrębnego od Rzymu Kościoła katolickiego. Tłem opowiadania była historia rzymskokatolickiej parafii w Starej Sobótce, gdzie w latach 1905-1906 był proboszczem ks. Jan M. Michał Kowalski – Minister Generalny Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów. To właśnie tutaj rozgrywały się kluczowe wydarzenia z historii mariawityzmu. Dokładnie 110 lat temu mariawici opuścili kościół w Starej Sobótce i przenieśli się do Nowej Sobótki, aby tam pobudować nową świątynię.

Aby przybliżyć tą trudną historię, specjalnie na tę okoliczność, wydana została publikacja „Dwie Sobótki – wspólna historia. W sto dziesiątą rocznicę samodzielności konfesyjnej mariawityzmu”. Książka składa się z czterech artykułów: kapłana M. Felicjana – o duchowości mariawickiej, o. Ryszarda Kozłowskiego o historii parafii w Starej Sobótce, pracy zespołowej dotyczącej rozłamu religijnego w Sobótce w 1906 roku oraz rozdziału dra Krzysztofa Mazura dotyczącego ekskomuniki nałożonej przez Piusa X na Założycielkę mariawityzmu – Marię Franciszkę Kozłowską z 5 grudnia 1906 roku.

Ostatnią prelekcję wygłosił kapłan M. Felicjan przedstawiając zgromadzonym podstawy mariawickiej duchowości i nawołując do ekumenizmu i do wzajemnego poznawania się ludzi różnych wyznań i religii.

Pomiędzy wykładami śpiewał Chór Diecezji Śląsko-Łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Dyrygent – dr Henryk Kapusta omawiał historię i znaczenie każdej z pieśni.

Po prelegentach głos zabrali zaproszeni goście. Starosta Łęczycki – Wojciech Zdziarski wyraził wdzięczność za zorganizowanie uroczystości i docenił trud prelegentów, dzięki którym można było sprostować błędne opinie na temat mariawityzmu. Wraz z Wicestarostą Krystyną Pawlak wręczyli proboszczowi list gratulacyjny oraz medal powiatu łęczyckiego. Wójt Gminy Grabów – Tomasz Pietrzak podziękował za zaproszenie oraz złożył życzenia z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Ks. Jacek Marciniak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej z Grabowa opowiedział zebranym wspomnienia związane z mariawitami, z czasów formacji seminaryjnej.

Głos zabrał również o. Ryszard Kozłowski, który wyraził głęboką wdzięczność za ekumeniczny charakter zorganizowanego spotkania, wspomniał o pomocy jaką tutejsza parafia mariawicka okazuje franciszkanom podczas ich pielgrzymowania na Jasną Górę. Przedstawiciele świata kultury i nauki z Łęczycy pogratulowali ekumenicznej inicjatywy i wręczyli prowadzącym upominki. Jako ostatni głos zabrał Ryszard Kostrzewski, który odniósł się do owocnej współpracy z mariawitami za czasów swojej kadencji Wójta Gminy Grabów.

Prowadzący podziękowali wszystkim którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie uroczystości, jak również wszystkim którzy zechcieli poświęcić swój czas i uczestniczyć w tak szczególnej uroczystości.

Obchodom towarzyszył kiermasz bożonarodzeniowy. Pośród wystawców znalazły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Starej Sobótce, które wspólnie z nauczycielami przygotowały ozdoby choinkowe. Ponadto swoje rękodzieło zaprezentowały: Beata Sokołowska ze Smardzewa oraz Anna Kucharska z „Siedliska Besiekiery”.

Aby tradycji stało się zadość, stoły uginały się od rozmaitych potraw i ciast przygotowanych przez parafian i członków Stowarzyszenia „Wspólna Sprawa” ze Starej Sobótki. Podczas integracji zaprezentowana została okolicznościowa publikacja, którą można nabyć za dobrowolną opłatą w parafii mariawickiej w Nowej Sobótce. Rozmowom nie było końca, przybyli goście oraz mieszkańcy stwierdzili że potrzebują takich imprez, które nie dzielą, a łączą tutejszą społeczność.

 

Organizatorzy

Tekst: Małgorzata Łazińska
Foto: Mirek Ryśkiewicz
« 1 z 11 »
Udostępnij

O autorze

Zostaw odpowiedź